Paketleme / Ambalaj

Taşınmak, yeni bir düzen kurmak, hemen hemen herkes için hem çok yorucu hem de çok külfetli bir iştir. Çünkü kurulu bir düzenin en iyi, en güzel şekilde toplanarak aynı düzenle başka bir yerde yeniden kurulması hem maddi açıdan hem manen hem zaman açısından insanların yaşamlarını kısa süre de olsa etkilemektedir. Bu sıkıntıları en aza indirip sıhhatli bir taşınma için, taşınma belli bir program dahilinde, acele etmeden, düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Eşyaların hepsi sınıflara ayrılmalı, düzgünce paketlenmeli ve sonrasında taşınmalıdır. Bu paketleme, ambalajlama olayı, her ne kadar hem eşyaların sıhhati açısından hem de taşınma işlemi sırasında kolaylık sağlarsa da işlem sırasında oldukça yorucu bir hal almaktadır.

 Taşınacak bir ev genellikle oda sayısı artı salon olarak sınıflandırılır. Örneğin yatak odası, oturma odası ve salonu olan bir ev 2+1 olarak değerlendirilir. Mutfak ve beyaz eşyalar bir evin olmazsa olmazları olduğundan mutlaka olduğu düşünülmelidir.

Biz de bu aşamada bir evin en baştan başlayıp yeni eve yerleşene kadar ki süreci ve eşyaların nasıl toplanıp paketlenmesi gerektiğini, nasıl taşınacağını ve yeni evde nasıl yerleştirileceğini ortaya çıkardık ve buna "EV101" adını verdik. EV101 bizim için "Ev Eşyası Taşıma Eğitimi" çalışmasıdır. Türkiye'de bir ilk olan bu eğitim projesi "İş Kur" ortaklığıyla hayata geçti ve devam ediyor... "Eğitimli insan makbuldür" sloganıyla çıktığımız eğitim yolunda evden eve işlerimizde çalışacak tüm elemanlarımızı bu program çerçevesinde yetiştiriyoruz ve böylece ev taşıma hizmetlerinin yüksek kalitede sağlanacağını umuyoruz.

Temel taşıma süreçlerini şu şekilde sınıflandırdık:

 

  1. Ekip Organizasyonu ve Araç Hareket
  2. Müşteri Selamlama
  3. Eşya Demontaj ve Paketleme/Ambalajlama
  4. Yükleme, Taşıma ve İndirme
  5. Eşya Kurulum ve Yerleştirme
  6. Müşteri Vedalaşma ve Araç Park

Bu süreçlerin herbiri kendi içerisinde detaylandırılıp temel prensipler oluşturuldu ve bir ev eski yerinden yeni yerine taşınırken gerçekleşecek herbir işlem standartlaştırılmaya çalışıldı. Böylece toplam kalite yönetimi anlayışıyla paralel sayılabilecek bir toplam hizmet kalitesi standartları oluşturulmaya çalışıldı...

Sekterömüz ve genelde de Ülkemiz adına hayırlı gördüğümüz bu çalışmamızın tüm toplumumuza faydalı olmasını arzuluyoruz.